Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej?
Zadzwoń 32 411 08 40
Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej?

Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej?

Dodano: 16 grudnia 2022

Autor: ekck.pl

Kto może podpisać protokół odbioru instalacji elektrycznej? Choć nie każdy o tym wie, taka procedura wymaga specjalnych kwalifikacji. Dowiedz się, jakie uprawnienia elektryczne do odbioru domu są niezbędne i jak możesz je uzyskać dzięki Krajowemu Centrum Kształcenia!

Odbiór instalacji elektrycznej – jakie uprawnienia trzeba posiadać?

Rzetelny odbiór instalacji elektrycznej gwarantuje, że w nowym domu wszystkie urządzenia zasilane prądem będą działać sprawnie, zapewniając najwyższy poziom komfortu domownikom. Aby być pewnym, że instalacja elektryczna została położona zgodnie ze sztuką, a wszystkie podzespoły działają bez zarzutu, należy zadbać o fachowy odbiór. Pojawia się więc zasadne pytanie: jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej są potrzebne?

Konieczny odbiór instalacji elektrycznej

Po zakończeniu prac budowlanych, a przed rozpoczęciem etapu dekoracji, inwestor powinien zadbać o odbiór położonych w budynku instalacji. Odbiór instalacji elektrycznej to kluczowy element na liście rzeczy, które muszą być sprawdzone przed wprowadzeniem się. Chodzi nie tylko o komfort, ale też o bezpieczeństwo domowników. W ramach czynności sprawdzających dokonuje się m.in. pomiarów impedancji pętli zwarcia, uziemienia i rezystywności gruntu, urządzeń eksploatacyjnych, ciągłości przewodów ochronnych i wyrównawczych, rezystancji izolacji przewodów oraz wyłącznika różnicowo-prądowego RCD. Po wykonaniu kontroli osoba odbierająca spisuje protokół z wynikami pomiarów i dodatkowymi informacjami. Wśród nich jest m.in. potwierdzenie uprawnień specjalisty dokonującego odbioru. Kwestię tę reguluje ustawa Prawo budowlane.

Kto może podpisać protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Wiemy już, że odbioru instalacji z prądem nie może dokonać każdy Kowalski. Do spisania protokołu potrzeba fachowca. Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej? Konieczne będzie wezwanie elektryka posiadającego uprawnienia SEP. Chodzi konkretnie o posiadacza certyfikatu G1 uprawniającego do pracy z urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi wytwarzającymi, przetwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi energię elektryczną. Inne grupy kwalifikacji to uprawnienia gazowe (G3) i uprawnienia cieplne (G2).

Ile kosztuje odbiór instalacji elektrycznej?

Sprawdzenie poprawności działania sieci elektrycznej jest dodatkowo płatne. Koszt wykonania pomiarów i spisania protokołu zależy od ilości punktów pomiarowych, ale także gabarytów budynku i jego przeznaczenia, a nawet od lokalizacji inwestycji. Te zmienne wpływają znacząco na cenę kontroli i wydania protokołu, przez co trudno jednoznacznie jest określić koszt po stronie inwestora.

Jakie uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej w domu i jak je zdobyć?

Uzyskanie uprawnień elektrycznych SEP G1 jest relatywnie prostym zadaniem dla osoby posiadającej doświadczenie zawodowe. Kandydat musi być osobą pełnoletnią i posiadać podstawowe wykształcenie zawodowe lub techniczne, ewentualnie doświadczenie praktyczne potwierdzone przez pracodawcę. Najczęściej wybieraną drogą jest przystąpienie do kursu sepowskiego G1, a następnie zdanie egzaminu ustnego. Zarówno kursy, jak i egzaminy mogą odbywać się stacjonarnie lub zdalnie (online). W obu wersjach kurs trwa 3-4 h, a bezpośrednio po nim można przystąpić do egzaminu. Innymi słowy, cała procedura certyfikacyjna trwa raptem jeden dzień. Kurs wiąże się z wydatkiem 95 zł, a przystąpienie do egzaminu kosztuje 424,20 zł. Osoba uzyskująca uprawnienia G1 może także zlecić instytucji egzaminującej wykonanie tłumaczenia przysięgłego certyfikatu na j. angielski lub j. niemiecki, co wiąże się z dodatkową opłatą. Uprawnienia sepowskie są przyznawane na 5 lat, po czym należy je odnowić.

U nas szybko i bez wysiłku zdobędziesz uprawnienia SEP G1, uprawnienia SEP G2, uprawnienia SEP G3, a także odbędziesz  szkolenie z pomiarów elektrycznych. Oferujemy również kursy SEP online, które możesz ukończyć bez wychodzenia z domu! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie uprawnienia do wykonania instalacji elektrycznej w domu są niezbędne i jak je zdobyć, zapraszamy do kontaktu!