Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?
Zadzwoń 32 411 08 40
Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

Dodano: 16 grudnia 2022

Autor: ekck.pl

 

Nowe kwalifikacje są rozchwytywane na współczesnym, bardzo dynamicznym rynku pracy. Jak zdobyć uprawnienia elektryczne? W dzisiejszym wpisie przyglądamy się tematowi cieszącemu się w ostatnich miesiącach rosnącą popularnością. Zastanawiasz się, czym są i gdzie zrobić uprawnienia SEP? Ten tekst jest dla Ciebie!

Co dają uprawnienia sepowskie?

Pod pojęciem uprawnienia SEP rozumie się kwalifikacje dające prawo do wykonywania czynności w trzech dziedzinach. Jak i gdzie zrobić uprawnienia elektryczne do 1 kV? Trzeba zdać egzamin na uprawnienia elektryczne (G1). W pozostałych kategoriach znajdują się uprawnienia cieplne (G2) oraz uprawnienia gazowe (G3). Szczegółowy zakres kompetencji zawiera rozporządzenie Ministra Klimatu i środowiska z 1.07.2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Każdy z certyfikatów daje szerokie uprawnienia, jeśli chodzi o pracę z danymi urządzeniami, co przekłada się na szerokie możliwości podjęcia zatrudnienia w branży elektroenergetycznej, ciepłowniczej, energetycznej, wydobywczej, budowlanej czy szeroko rozumianym przemyśle. Świadectwa kwalifikacyjne są uznawane w Polsce i krajach UE. Osoba zdająca egzamin może zamówić dodatkowe tłumaczenie w j. angielskim lub j. niemieckim, co otwiera jej drzwi do zagranicznych rynków pracy. Jak uzyskać uprawnienia SEP bezterminowa? Niestety nie jest to możliwe. Uprawnienia wydawane są na okres 5 lat. Po tym czasie należy ponownie podejść do kursu i zdać egzamin.

Kto może starać się o uprawnienia elektryka?

Uprawnienia elektryka SEP – jak zdobyć? W związku ze zmianą przepisów od 1 lipca 2022 r. wymagane jest dołączenie do wniosku (jako załącznika) dokumentu potwierdzającego posiadanie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Dokumentami takimi są:

  • świadectwo lub dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego,
  • świadectwo lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
  • certyfikat kwalifikacji zawodowej,
  • świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski,
  • świadectwo ukończenia szkoły zawodowej,
  • zaświadczenie o przebiegu nauczania,
  • dotychczasowe świadectwo kwalifikacji (wydane przez komisje kwalifikacyjne powołane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki), może być traktowane jako dokument, który może potwierdzić posiadanie wymaganej wiedzy teoretycznej i praktycznej przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci. W konsekwencji może stanowić załącznik do wniosku o stwierdzenie posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
  • zaświadczenie wystawione przez pracodawcę – które jest dopuszczalnym dokumentem.

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

Jak zrobić uprawnienia elektryka? W teorii wystarczy zapisać się na egzamin, zapłacić opłatę i zaliczyć egzamin. W praktyce jest to rzadka ścieżka postępowania. Znacznie częściej spotykaną wersją jest zapisanie się na kurs, a dopiero później podejście do egzaminu. Kurs trwa raptem 3-4 godzin i może odbyć się stacjonarnie lub jako kursy SEP online (e-learning). Zaraz po szkoleniu kandydat przystępuje do egzaminu ustnego. Czy da się i jak zrobić uprawnienia sep zdalnie? Tak, egzamin również może odbyć się przez internet. Po pozytywnym zaliczeniu zdający otrzymuje zaświadczenie Komisji Kwalifikacyjnej powołanej przy Stowarzyszeniu Elektroenergetyków Polskich o zaliczeniu egzaminu. I gotowe! Często zadawanym pytaniem jest to, o uprawnienia elektryczne do 1 kV i powyżej 1 kV. W obu przypadkach kandydat podchodzi do tego samego kursu, jednak zdaje różne egzaminy.

Jakie uprawnienia mogę zdobyć w praktyce?

Skoro wiemy już, jak zdobyć uprawnienia SEP, zastanówmy się – co konkretne kwalifikacje oferują elektrykom?

Związane z pracą nad urządzeniami, instalacjami i sieciami elektrycznymi o napięciu do 1 kV, te kwalifikacje są przeznaczone dla osób odpowiedzialnych za obsługę i nadzór urządzeń o niskim napięciu. Jak zdobyć uprawnienia sep do 1 kV? Wejdź na EKCK i zapisz się na kurs!

Jest to specjalistyczne szkolenie przygotowujące do przeprowadzania pomiarów elektrycznych, kluczowych dla eksploatacji i konserwacji urządzeń oraz instalacji elektrycznych. Często jest wymagane jako dodatek do kwalifikacji SEP w Niemczech, zwłaszcza w kontekście diagnostyki i zapewnienia bezpieczeństwa instalacji.

Dotyczą szerokiego zakresu umiejętności i wiedzy niezbędnej do efektywnego zarządzania oraz utrzymania infrastruktury związanej z ciepłem. Obejmują one rozumienie zasad działania, konserwacji, a także procedur bezpieczeństwa związanych z urządzeniami generującymi ciepło, takimi jak kotły, wymienniki ciepła oraz systemy ogrzewania. 

Specjalistyczne kwalifikacje dla osób zajmujących się eksploatacją, nadzorem i konserwacją instalacji gazowych. Wliczają się w to urządzenia, sieci i systemy związane z dystrybucją i użytkowaniem gazu.

Koszty uprawnień SEP

Na koniec zerknijmy na cennik uprawnień SEP. Regularna cena kursu na elektryka G1 to 95 zł, choć zdarzają się okresowe promocje i przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć kurs za 65-70 zł. Sporo więcej zapłacimy za szkolenie elektryczne G1 z pomiarami (350 zł), jednak jest to opcja dodatkowa, dla zainteresowanych. Do tego należy doliczyć koszt egzaminu. Podejście do egzaminu w wybranym zakresie (dozór lub eksploatacja) wynosi 424,20 zł. Jeśli kandydat zażyczy sobie tłumaczenie kwalifikacji na język obcy, zapłaci dodatkowo 65 zł. Innymi słowy, całość inwestycji w podstawowe uprawnienia elektryczne to wydatek rzędu 461 zł (z tłumaczeniem).