Egzamin SEP | Katowice - EKCK
Zadzwoń 32 411 08 40

Strona główna - Egzamin SEP

Egzamin SEP

Jak się do niego dobrze przygotować?

Egzamin SEP w założeniu ma sprawdzić, czy przystępująca do niego osoba ma dostateczne kompetencje umożliwiające jej wykonywanie np. zawodu elektryka czy też pracę przy obsłudze urządzeń gazowych. Uzyskanie pozytywnego wyniku jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnień SEP w jednej z trzech podstawowych grup kwalifikacji: G1 (elektryczna), G2 (cieplna) oraz G3 (gazowa). Wokół egzaminu SEP narosło mnóstwo mitów i panuje powszechne przekonanie, że bardzo trudno jest go zdać. To jednak w dużej mierze zależy od przygotowania kandydata. W naszym poradniku podpowiadamy, jak odpowiednio przygotować się do egzaminu na uprawnienia cieplne, gazowe i elektryczne.

Podstawa to wybór dobrego szkolenia SEP

Pierwszym etapem przygotowania się do egzaminu SEP jest wzięcie udziału w szkoleniu SEP. Takie kursy są organizowane w całej Polsce i oferowane przez wiele firm. Nie oznacza to jednak, że należy się zdecydować na pierwszy-lepszy. Jakość kursu energetycznego ma ogromne znaczenie.

Nasze kursy SEP są organizowane od wielu lat i cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Nie ma w tym przypadku. Od początku postawiliśmy na wysoką jakość merytoryczną oraz opracowaliśmy skuteczny program, który pozwala kursantom przyswoić niezbędną wiedzę w krótkim czasie.

Warto wiedzieć

Podstawowe szkolenia SEP trwają tylko 4 godziny i składają się z części wykładowej oraz warsztatowej (prezentacje multimedialne). Dzięki temu uczestnicy nie narzekają na nudę i mogą zachować pełne skupienie w ciągu całego kursu.

O jakości naszych kursów, w tym kursu elektryka, najlepiej świadczy fakt, iż nawiązaliśmy wieloletnią współpracę z firmami, które regularnie wysyłają swoich pracowników na szkolenia prowadzone przez naszych instruktorów. Przedsiębiorcy mają bowiem pewność, że odpowiednio przygotujemy kursantów do egzaminu SEP, co minimalizuje ryzyko konieczności powtórzenia szkolenia w przypadku uzyskania wyniku negatywnego.

Na co zwrócić uwagę wybierając szkolenia energetyczne?

Przede wszystkim warto sprawdzić, kto prowadzi dane szkolenie SEP. Czy są to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie? Częstym problemem w naszym kraju jest to, że kursy energetyczne prowadzą instruktorzy niemający przygotowania do pracy z kursantami. Efekt jest taki, że skupiają się tylko na referowaniu przepisów, z czego niewiele wynika. Kursant zyskuje jedynie „papier”, że ukończył szkolenie, ale de facto do samego egzaminu musi się przygotować we własnym zakresie.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, czy w ramach jednego szkolenia można przygotować się do egzaminu SEP dla różnych grup kwalifikacji, czyli G1, G2 i G3. Jest to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy – w przypadku naszych szkoleń kursant lub pracodawca ponosi opłatę jak za jedno szkolenie. W praktyce wygląda to tak, że uczestnik zapisuje się na np. kurs SEP 1 kV i zgłasza chęć przystąpienia do egzaminu SEP także w grupie G2 (cieplna) oraz G3 (gazowa). Nasi instruktorzy go do tego przygotują, a zdobycie uprawnień SEP we wszystkich tych grupach będzie możliwe w ciągu zaledwie jednego dnia.

Przypomnijmy od razu, czego dotyczą poszczególne uprawnienia SEP i komu będą potrzebne:

  • Uprawnienia gazowe - posiadający je fachowiec może wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
  • Uprawnienia elektryczne – umożliwiają legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne – wymaga się ich od osób, które zajmują się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.

Przystępujemy do egzaminu SEP: jak poradzić sobie ze stresem?

To niemałe wyzwanie – w końcu na szali jest dalsza kariera osoby przystępującej do egzaminu. Uzyskanie pozytywnego wyniku praktycznie gwarantuje dalszy rozwój w branży energetycznej, ułatwia poszukiwanie atrakcyjnej pracy oraz niejako automatycznie podnosi stawki, jakich może żądać fachowiec. Najpierw jednak trzeba ten egzamin SEP zdać.

Stresu nie da się całkowicie wyeliminować, ale można go zredukować. Będzie tym mniejszy, im lepsze przygotowanie merytoryczne kandydata. Od lat obserwujemy, że osoby, które ukończyły nasze szkolenia SEP, o wiele lepiej radzą sobie ze stresem podczas egzaminu, ponieważ mają solidne podstawy wiedzy. Poza tym organizując egzaminy SEP przed naszą Komisją Kwalifikacyjną (powołaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki) bardzo dbamy o to, aby atmosfera sprzyjała skupieniu i nie nakładała na egzaminowanych dodatkowej presji.

Ta taktyka świetnie się sprawdza. Niezależnie od tego, czy organizujemy egzaminy SEP w Białymstoku, Warszawie, Łodzi, Katowicach, Bielsku-Białej, Gliwicach czy w Krakowie, wszędzie nasi kursanci uzyskują bardzo dobre wyniki. Najlepiej świadczy o tym wysoki poziom zdawalności egzaminów pod naszymi auspicjami. To również przyciąga kolejnych kursantów, którzy wiedzą, że zapisując się na szkolenia energetyczne w Krajowym Centrum Kształcenia znacznie zwiększają swoje szanse na uzyskanie uprawnień SEP.