Uprawnienia energetyczne: przydadzą Ci się, nawet jeśli nie jesteś elektrykiem
Zadzwoń 32 411 08 40
Uprawnienia energetyczne: przydadzą Ci się, nawet jeśli nie jesteś elektrykiem

Uprawnienia energetyczne: przydadzą Ci się, nawet jeśli nie jesteś elektrykiem

Dodano: 10 października 2022

Autor: ekck.pl

Większość osób planujących zapisanie się na jakiś kurs doszkalający wybiera taki, który jest w większym lub mniejszym stopniu związany z ich kwalifikacjami zawodowymi czy obecnie wykonywaną profesją. Tymczasem można do tej sprawy podejść zupełnie inaczej. Nie brakuje chętnych do tego, aby ukończyć kurs SEP i dzięki temu całkowicie się przebranżowić – na przykład zamienić pracę w biurze na wykonywanie czy konserwowanie instalacji elektrycznych. Szaleństwo? Wcale nie. Szeroko pojęta branża energetyczna jest w bardzo dobrej kondycji i ma świetne perspektywy, dlatego uchodzi za pewnego, atrakcyjnego pracodawcę. Właśnie dlatego o zdobyciu uprawnień energetycznych powinny pomyśleć także te osoby, które nie są wykształconymi elektrykami, ale chcą zabezpieczyć swoją przyszłość.

Kto może się zapisać na szkolenie SEP?

Nie ma tutaj żadnych większych ograniczeń. Szkolenia SEP, bez względu na grupę kwalifikacji (czyli uprawnienia energetyczne, cieplne i uprawnienia gazowe) są przeznaczone dla wszystkich chętnych, którzy mają ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu SEP oraz posiadają wykształcenie co najmniej podstawowe. Jak widać nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, na przykład tytułu technika elektryka, aby zapisać się na kurs na uprawnienia energetyczne.

Z tej możliwości korzysta coraz więcej osób, zwłaszcza pracujących w branżach, które trudno uznać za przyszłościowe czy rozwojowe. Dziś nikogo nie dziwi już, że na szkolenia SEP zapisują się np. humaniści z wyższym wykształceniem. Politolog wykonujący zawód elektryka znacznie lepiej zadba o swoją karierę niż ten, który wciąż czeka na intratną propozycję pracy biurowej czy naukowej.

Samo szkolenie to jeszcze za mało

Oczywiście nie jest tak, że zaraz po ukończeniu szkolenia SEP dołączysz do grona wykwalifikowanych elektryków, a branża energetyczna przywita Cię z otwartymi ramionami i posypią się propozycje pracy na bardzo atrakcyjnych warunkach. Najpierw musisz potwierdzić swoje kwalifikacje zawodowe. W tym celu należy przystąpić do egzaminu SEP.

Na czym polega egzamin? Przeprowadza go Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, której zadaniem jest sprawdzenie, czy kandydat posiada odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności do wykonywania zawodu elektryka, a w szczególności do świadczenia prac związanych z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Po zdaniu egzaminu SEP otrzymasz stosowne świadectwo kwalifikacji, co jest równoznaczne z nadaniem Ci uprawnień SEP w grupie G1 (uprawnienia energetyczne). Tym samym zyskujesz bardzo mocną kartę, którą możesz zagrać na rynku zatrudnienia czy to w Polsce, czy za granicą. Przypomnijmy, że uprawnienia SEP zdobyte w naszym kraju są honorowane w całej Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach zrzeszonych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Kwalifikacje są ważne przez 5 lat – później trzeba je odnowić.