Uprawnienia elektryczne – podstawowe informacje
Zadzwoń 32 411 08 40
Uprawnienia elektryczne – podstawowe informacje

Uprawnienia elektryczne – podstawowe informacje

Dodano: 22 czerwca 2023

Autor: ekck.pl

Uprawnienia elektryczne SEP są, niezmiennie od lat, jednymi z najbardziej rozchwytywanych potwierdzeń kompetencji na rynku. Ten tekst przygotowaliśmy z myślą o osobach, które dopiero rozeznają ten temat. Zawarliśmy w nim odpowiedzi na podstawowe pytania stawiane przez osoby zastanawiające się, jak zdobyć uprawnienia elektryczne. Zapraszamy do lektury!

Czym są uprawnienia elektryczne?

Uprawnienia elektryczne SEP są podstawowym, powszechnie respektowanym świadectwem w branży elektrycznej. Ich posiadanie otwiera wiele drzwi na rynku pracy, zarówno dla osób preferujących pracę na etacie, jak i tych decydujących się na samozatrudnienie, np. jako podwykonawcy budowlani, serwisanci czy instalatorzy fotowoltaiki. Ich zakres jest całkiem pokaźny. Posiadacze uprawnień elektrycznych do 1kV mogą obsługiwać, konserwować, remontować szeroko rozumiane urządzenia elektryczne, instalacje, zespoły prądotwórcze, elektryczne sieci trakcyjne, sprzęt do elektrolizy itd., a także prowadzić prace kontrolno-pomiarowe w sieciach przesyłających i zużywających energię elektryczną. Warto dodać, że uprawnienia tego typu wydane w Polsce są respektowane w krajach Unii Europejskiej, co otwiera możliwość dotarcia do zagranicznych pracodawców i klientów.

Jakie są rodzaje uprawnień elektrycznych?

Uprawnienia SEP dzielimy na trzy grupy przedmiotowe: elektryczne (G1), cieplne (G2) i gazowe (G3). Każde z nich – a więc także uprawnienia elektryczne będące tematem tego wpisu – obejmują jeden z zakresów prac: dozoru lub eksploatacji. Kursant może zdecydować się na oba zakresy tematyczne, a wtedy będzie musiał przejść jedno szkolenie i zdać dwa egzaminy. Warto pamiętać, że kurs i zakres uprawnień elektrycznych SEP mogą być poszerzone o uprawnienia pomiarowe.

Ile kosztują uprawnienia elektryczne?

Koszty zdobycia uprawnień są skorelowane z zakresem, którego dotyczą kwalifikacje. Koszt inwestycji można łatwo oszacować dzięki narzędziom dostępnym w zakładce Cennik. Znajduje się tam prosty kalkulator. Klient wybiera interesujące go uprawnienia, klikając na egzaminy, których zaliczenie jest konieczne do uzyskania potwierdzenia kwalifikacji. System automatycznie dolicza koszt adekwatnego szkolenia. Na cenę składają się więc koszt kursu, koszt egzaminu/ów oraz opcjonalnie koszt tłumaczenia. Naszym klientom oferujemy możliwość tłumaczenia dyplomu na język angielski i niemiecki. Aby nie być gołosłownym, przytoczymy przykładowe kalkulacje. Zdobycie uprawnień elektrycznych G1 w zakresie dozoru (bez eksploatacji) z tłumaczeniem na j. angielski kosztuje 509 zł, na co składa się koszt szkolenia (95 zł), jednego egzaminu – dozór (349 zł) oraz tłumaczenia (65 zł). Koszt podejścia do egzaminu z zakresu eksploatacji to kolejne 349 zł, a z kolei koszt szkolenia G1 poszerzonego o kompetencje pomiarowe wynosi 350 zł (zamiast 95 zł).

Dla kogo są uprawnienia elektryka?

Wymagania stawiane przed osobami pragnącymi starać się o zrobienie uprawnień nie są wygórowane. Kandydat na elektryka musi być osobą pełnoletnią, posiadać minimum podstawowe wykształcenie, a do tego udokumentowaną wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu elektryki. Tym ostatnim dokumentem mogą być np.: świadectwo lub dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego, świadectwo lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski.

Jak zdobyć uprawnienia elektryczne?

Ścieżka do uzyskania uprawnień SEP prowadzi przez kurs na uprawnienia elektryczne, czyli kilkugodzinne szkolenie porządkujące wiedzę i przygotowujące do egzaminu. Coraz więcej firm, w tym także EKCK.pl, oferuje kurs na uprawnienia elektryczne online – bez konieczności wychodzenia z domu. Egzamin następujący zaraz po kursie możesz również zdawać przez internet. W ofercie są też kursy bezpośrednie, zarówno grupowe, jak i indywidualne. Kandydat otrzymuje uprawnienia elektryczne SEP po zdaniu egzaminu ustnego. Kwalifikacje są ważne przez 5 lat. Po tym okresie należy je odnowić.