Kurs SEP: jaki wybrać?
Zadzwoń 797 909 858
Kurs SEP: jaki wybrać?

Kurs SEP: jaki wybrać?

Dodano: 10 października 2022

Autor: ekck.pl

Kurs SEP: jaki wybrać?

Kurs SEP to znakomity sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych lub zdobycie zupełnie nowych. Jeszcze do niedawna na szkolenia SEP zapisywali się niemal wyłącznie pracownicy branży energetycznej, gazowej czy cieplnej, którzy chcieli uzyskać uprawnienia SEP i w ten sposób umocnić swoją pozycję na rynku zatrudnienia. Obecnie coraz chętniej na udział w takich kursach decydują się także osoby chcące się całkowicie przebranżowić, zdobywając tym samym atrakcyjny zawód. W naszym poradniku krótko opisujemy dostępne szkolenia SEP oraz wyjaśniamy, komu są szczególnie rekomendowane.

Kurs SEP na uprawnienia energetyczne

Zaczniemy od zdecydowanie najpopularniejszego szkolenia SEP, nazywanego potocznie kursem elektryka. Nietrudno się domyślić, że ten kurs przygotowuje do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne, a dokładnie  - w grupie kwalifikacji G1. Ich zdobycie pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Kursy energetyczne nieprzypadkowo cieszą się tak dużą popularnością. Pozwalają one zdobyć cenne kwalifikacje w zawodzie, który jest i jeszcze przez wiele lat będzie bardzo poszukiwany na polskim rynku zatrudnienia.

Kurs SEP na uprawnienia gazowe

Uprawnienia gazowe to również bardzo przydatna kwalifikacja zawodowa, o którą mogą się postarać nie tylko osoby już zatrudnione w sektorze gazowym, ale również planujące przebranżowienie. Przypomnijmy, że gazownictwo jest niezwykle ważną branżą, mającą ogromny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Polska konsekwentnie szuka rozwiązań umożliwiających ograniczenie importu błękitnego paliwa ze Wschodu, między innymi inwestując w LNG z USA i Kataru. Do tego potrzebni są jednak specjaliści, dla których pracy z pewnością nie zabraknie.

Zdobycie uprawnień gazowych, czyli w grupie kwalifikacji G3, umożliwia legalne świadczenie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe. 

Kurs SEP na uprawnienia cieplne

Te uprawnienia SEP, choć nie tak „modne” jak gazowe i energetyczne, również gwarantują znaczne poprawienie swojej sytuacji na rynku pracy. W Polsce pilnie potrzeba fachowców posiadających uprawnienia cieplne (w grupie kwalifikacji G2), które pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.

Wiesz już, jakie kursy SEP masz do wyboru. Pamiętaj, że każdy z nich tylko, albo aż przygotowuje Cię do egzaminu SEP przed komisją państwową. Zdanie egzaminu jest już na Twojej głowie, jeśli jednak wybierzesz dobre szkolenie, nastawione na jakość przekazywanej wiedzy, to znacząco zwiększysz swoje szanse na sukces.

Pełną ofertę kursów SEP Krajowego Centrum Kształcenia znajdziesz na TEJ podstronie. Wybierz odpowiadający Ci termin i zarezerwuj miejsce dla siebie.