Ile zarabia elektryk?
Zadzwoń 32 411 08 40
Ile zarabia elektryk?

Ile zarabia elektryk?

Dodano: 22 czerwca 2023

Autor: ekck.pl

Choć rozmawianie o pieniądzach bywa karkołomnym zadaniem, to z całą pewnością jest to kwestia, którą warto podejmować otwarcie. W tym tekście zaglądamy do portfeli elektryków, próbując ustalić, ile zarabia technik elektryk w Polsce i za granicą.

Elektryk zarobki: zainwestuj w uprawnienia elektryczne

Świat, w którym żyjemy zmienia się w imponującym tempie, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne. Jedną ze stałych jest chociażby ciągłe zapotrzebowanie na elektryków na rynku pracy. Chłonny rynek wciąż zgłasza popyt na prawdziwych fachowców, a zadań dla nich – pomimo zmieniających się technologii – nie brakuje. Wręcz przeciwnie. Trendy na odnawialne źródła energii i elektromobilność sprawiają, że przed elektrykami otwierają się nowe możliwości. Jak znaleźć pracę w tej perspektywicznej branży? Pierwszym krokiem w kierunku sukcesu zawodowego i dobrych zarobków są uprawnienia elektryczne SEP (G1). Te można zdobyć w dwóch zakresach: dozoru (D) i eksploatacji (E). Każda ze ścieżek wymaga tego samego trybu: uczestnictwa w kursie, a następnie zdanie egzaminu dopasowanego do zakresu tematycznego (D lub E). Zdobycie uprawnień elektrycznych SEP wiąże się oczywiście z poniesieniem pewnych kosztów. Wydatki tego typu trzeba jednak potraktować jako inwestycję, która szybko się zwróci.

Skoro rozmawiamy o pieniądzach, to zasadnym będzie przytoczenie kosztów uzyskania uprawnień. Kurs i egzamin w jednym zakresie (D lub E) to koszt 444 zł. Do tego dochodzi jeszcze opcjonalne tłumaczenie dyplomu na język obcy. Uzyskanie odpisu w języku angielskim lub niemieckim kosztuje 65 zł. To bardzo niewiele zważywszy na fakt, że wydane w Polsce tłumaczenie uprawnień jest respektowane w innych krajach Unii Europejskiej, co pozwala znacząco zwiększyć dochody. Rozmawiając o kosztach uzyskania uprawnień trzeba wziąć pod uwagę jeszcze dwie kwestie. Po pierwsze, osoby, które chcą zdobyć uprawnienia SEP G1 poszerzone o możliwość wykonywania pomiarów za kurs zapłacą 350 zł (co daje łączny koszt, bez tłumaczenia, na poziomie 699 zł). Po drugie, kursy i egzaminy odbywają się online, a zatem uprawnienia elektryka możesz uzyskać bez wychodzenia z domu. Odpadają zatem koszty ewentualnego transportu i noclegu, które mogą się pojawić w przypadku szkoleń stacjonarnych.

Średnie zarobki elektryków w Polsce?

Portal Wynagrodzenia.pl podaje, że elektryk w Polsce zarabia średnio ok. 5800 zł brutto na umowie o pracę. Kwotę tę należy traktować jako orientacyjną, bo oczywiście nie wszystkie osoby zajmujące się elektryką zarabiają tyle samo. Wysokość wypłat zależy bowiem od wielu czynników. Na czele determinantów stoją: staż pracy, wykształcenie (inżynier elektryk zarobki będzie miał większe niż technik), wielkość firmy, a także województwo. Z reguły najwyższe stawki można spotkać w najbardziej zurbanizowanych lokalizacjach: Warszawa, Kraków, Wrocław, Górny Śląsk, Trójmiasto itd. W dużych miastach działa najwięcej firm, które są w stanie dobrze zapłacić, aby pozyskać najlepszych specjalistów. Renomowani pracodawcy do wynagrodzenia zasadniczego dodają różne benefity: premie okolicznościowe, szkolenia zawodowe, pakiet prywatnej opieki medycznej, ubezpieczenia na życie, dofinansowanie wakacji dla dzieci itd.

Ile zarabia elektryk na godzinę, czyli potencjał samozatrudnienia

Powyższe kalkulacje dotyczą pracy na etacie, gdzie stawka godzinowa jest z góry ustalona. Alternatywą jest samozatrudnienie, a więc świadczenie usług jako jednoosobowa firma. Samozatrudnienie daje spore pole do popisu, a tym samym szansę na znacznie wyższe zarobki niż na etacie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ścieżka dla wszystkich. Bycie na swoim oznacza bowiem nie tylko zapewnienie jakościowych usług elektrycznych, ale także zabieganie o nowe zlecenia, marketing, ob. sługę klientów, planowanie rozwoju i wszystkie obowiązki administracyjne wynikające z prowadzenia swojej działalności. Samozatrudnieni mają stałe koszty, przede wszystkim składki ZUS, które muszą ponieść niezależnie od tego, ile zarobią w danym miesiącu. Reasumując, jeśli jesteś przedsiębiorczy, masz bazę klientów i lubisz wyzwania, to samozatrudnienie jest dla ciebie.

Elektryk zarobki za granicą

Innym sposobem na lepsze zarobki są saksy. Jest to wymagająca droga, bo wiąże się z opanowaniem języka branżowego i rozłąką z bliskimi, ale wysokość zarobków mobilizuje wiele osób do wyjazdu za granicę. Dla przykładu, wg portalu Jobs.pl, elektryk w Niemczech zarabia średnio 1800 Euro miesięcznie, co w daje wypłatę na poziomie ok. 8000 zł. Tę sumę znów trzeba uznać za orientacyjną, bo zarobki elektryka w Niemczech zależą od landu, stopnia opanowania języka i doświadczenia zawodowego.