Dlaczego warto mieć uprawnienia gazowe? 3 ważne powody
Zadzwoń 32 411 08 40
Dlaczego warto mieć uprawnienia gazowe? 3 ważne powody

Dlaczego warto mieć uprawnienia gazowe? 3 ważne powody

Dodano: 10 października 2022

Autor: ekck.pl

Uprawnienia gazowe to uprawnienia SEP z grupy G3, których posiadanie jest wymagane od osób wykonujących roboty związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Tyle teoria – ale co z praktyką? Czy osoby, które rozważają zrobienie kursu SEP przygotowującego do egzaminu na uprawnienia gazowe rzeczywiście powinny się zdecydować na taki krok? Bez zastanowienia odpowiadamy: tak! Jest to bardzo dobra decyzja z myślą o zabezpieczeniu i rozwijaniu swojej kariery. W naszym poradniku podajemy 3 konkretne powody, dla których warto zdobyć te uprawnienia SEP.

  1. Polska mocno stawia na gaz

Chodzi oczywiście o rodzimą energetykę i ciepłownictwo. Gaz ziemny, również w formie skroplonej (LNG) ma być fundamentem obu sektorów jeszcze przez długie lata. Nie po to skarb państwa przeznaczył gigantyczne środki na budowę gazoportu w Świnoujściu, by z niego nie korzystać. Ciekawostką jest przy tym fakt, że Polska należy do europejskiej czołówki pod względem importu gazu skroplonego z USA czy z Kataru. Planowane jest reeksportowanie go do innych krajów naszego regionu, co powinno być bardzo opłacalne dla naszej gospodarki. Dodatkowo w ciągu najbliższych kilku lat ma zakończyć się program powszechnej gazyfikacji kraju, dzięki czemu ponad 90% polskich gospodarstw domowych będzie mieć dostęp do błękitnego paliwa.

  1. Paliwa gazowe mają przyszłość

Osoby pracujące w branży gazowniczej znajdują się w o wiele bardziej komfortowej sytuacji, niż chociażby górnicy. Energetyka węglowa jest wyraźnie w odwrocie, głównie z uwagi na kwestie ekologiczne, ale także ekonomiczne (coraz wyższy koszt wydobycia w polskich kopalniach). Tymczasem gaz, choć także jest paliwem kopalnym, wykazuje o wiele mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jest przy tym wysokoenergetyczny, uniwersalny w zastosowaniu (nie tylko do celów grzewczych, ale też energetycznych) i stosunkowo niedrogi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej polskich samorządów wprowadza uchwały zakazujące palenia węglem i innymi paliwami stałymi, bez problemu dopuszczając natomiast kotły gazowe – i często dopłacając mieszkańcom do ich zakupu.

  1. Brakuje fachowców w branży

To najbardziej praktyczny argument, który powinien przekonać zwłaszcza osoby chcące się przebranżowić. Posiadanie uprawnień gazowych, podobnie zresztą jak cieplnych czy uprawnień energetycznych, właściwie daje gwarancję znalezienia pracy na polskim rynku, w dodatku atrakcyjnie wynagradzanej. Niedobory fachowców, którzy zdali egzamin SEP, są bardzo odczuwalne w firmach państwowych i prywatnych, dzięki czemu wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na wysokie stawki oraz komfortowe warunki zatrudnienia.

Dodatkowo zwracamy uwagę na fakt, iż uprawnienia energetyczne, cieplne i uprawnienia gazowe zdobyte w Polsce są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Odbycie szkolenia SEP i zdanie egzaminu na konkretne uprawnienia jest zatem idealną formą inwestycji w siebie przed planowaną emigracją zarobkową.